Follow us on: facebook icon twitter_icon Instagram you tube icon

FacebookTwitterYoutube

2018 Commonwealth Games
4-15 April 2018

 > Home Page > Elite > Youth, Junior Under 23 Honour Roll

Youth, Junior Under 23 Honour Roll


AUSTRALIAN YOUTH, JUNIOR U23 HONOUR ROLL

 

TA Junior Australian Championship      

Australian JUNIOR Triathlon Championships

 YEAR MALE FEMALE
2017  Matt Hauser (QLD)  Joanne Miller (QLD)
 2016  Matt Hauser (QLD) Sophie Malowiecki (QLD)
 2015 Matthew Roberts* (QLD) Brittany Dutton (QLD)
   Luke Willian (QLD) dead heat  
 2014 Jacob Birthwhistle (TAS) Jaz Hedgeland (WA)
 2013 Jacob Birthwhistle (TAS) Jaz Hedgeland (WA)
 2012 Marcel Walkington (VIC) Jaz Hedgeland (WA)
 2011 Scott Llewellyn (NSW) Tamsyn Moana-Veale (NSW)
 2010 Ryan Fisher (QLD) Holly Aitken (VIC)
 2009 Sam Appleton (NSW) Emma Jackson (QLD)
 2008 Jamie Huggett (VIC) Ashleigh Gentle (QLD)
 2007 Sam Betten (QLD) Courtney Dutton (QLD)

 

 Sophie M   2016 Devonport_Matt Hauser

2016 Australian Junior Triathlon Champions: Matthew HAUSER (QLD) and Sophie MALOWIECKI (QLD)

PhotoCredit: Delly Carr

 

Mixed Relay Australian Championship 

Australian JUNIOR Triathlon Mixed Relay Championships

2017 Queensland
Victoria Gillies, Nicholas Free, Joanne Miller, Matt Hauser

2016 Western Australia
Kurt Wesley, Jessica Claxton, Liam McCoach

2015 Queensland
Brandon Copeland Dimi Coventry, Matthew Hauser

2016 Australian Junior Mixed Relay Championships

2016 Australian Junior Mixed Teams Triathlon Relay Champions: WESTERN AUSTRALIA - Jessica CLAXTON, Liam McCOACH & Kurt WESLEY.Photo Credit: Delly Carr

OTU Logo 2016 

OTU Oceania JUNIOR Triathlon Championships

 YEAR MALE FEMALE LOCATION
 2017 Matthew Hauser (QLD) Joanne Miller (QLD) Perth WA
 2016 Matthew Hauser (QLD) Jessica Claxton (WA Gisbourne, NZ
 2015 Matthew Hauser (QLD) Kira Hedgeland (WA) Penrith, NSW
 2014 Matthew Hauser (QLD) Jaz Hedgeland (WA) Devonport, TAS
 2013 Jacob Birtwhistle (TAS) Mikayla Nielsen (NZ) Wellington, NZ
 2012 Marcel Walkington (VIC) Mikayla Nielsen (NZ) Devonport, TAS
 2011 Matt Brown (QLD) Mikayla Nielsen (NZ) Wellington, NZ
 2010  Michael Gosman (ACT)  Holly Aitken (VIC) Wellington, NZ
 2009 Jos Hoetjes (NZ) Courtney Dutton (QLD) Gold Coast, QLD
 2008 Jamie Huggett (VIC) Ashleigh Gentle (QLD) Kinloch, NZ
 2007 Sam Betten (QLD) Courtney Dutton (QLD) Hobart, TAS


OTU Oceania JUNIOR Triathlon Mixed Relay Championships

 

2017 Australia (QLD)
Samantha Whitting, Matthew Hauser, Joanne Miller, Nicholas Free - Perth, WA

2016 Australia (QLD) 
Sophie Malowiecki, Zoe Leahy, Kye Wylde, Matthew Hauser - Gisborne, NZL

2015 Australia (QLD/WA)
Dimi Coventry, Kira Hedgeland, Calvin Quirk,  Matthew Hauser -  Penrith, NSW

Australian Youth Junior U23 Triathlon Series 

Australian JUNIOR Triathlon Series Point Score Champions

 

 YEAR MALE FEMALE
 2017  Liam McCoach (WA) Joanne Miller (QLD)
 2016 Matthew Hauser (QLD) Sophie Malowiecki (QLD)
 2015 Matthew Roberts (QLD) Kira Hedgeland (WA)
 2014 Matthew Hauser (QLD) Kira Hedgeland (WA)
 2013 Jacob Birtwhistle (TAS) Jaz Hedgeland (WA)
 2012 Marcel Walkington (VIC) Jaz Hedgeland (WA)
 2011 Scott Llewellyn (NSW) Ellie Salthouse (QLD)
 2010 Drew Viles (QLD) Holly Aitken (IVC)
 2009 Jamie Huggett (VIC) Emma Jackson (QLD)
 2008 Josh Amberber (QLD) Ashleigh Gentle (QLD)
 2007 Sam Betten (QLD) Ashleigh Gentle (QLD)

 

Youth Junior Championship Logo 

 

Australian YOUTH Triathlon Championships

 YEAR MALE FEMALE
 2017 Oscar Dart (VIC) Charlotte Derbyshire (SA)
 2016 Lachlan Sosinski (QLD) Charlotte Derbyshire (SA)

 

Lachlan Sosinski  Charlotte DERBYSHIRE

2016 Australian Youth Champions: Lachlan Sosinski and Charlotte Derbyshire. Photo Credit: Delly Carr

Australian YOUTH Triathlon Mixed Relay Championships

 

2017 South Australia  
Charlotte Derbyshire, Samuel Tierney, Declan Gillard Martin

2016 South Australia
Charlotte Derbyshire, Samuel Tierney, Scott Goodwin

Australian YOUTH Triathlon Series Point Score Champions

Youth A Series

YEAR  MALE FEMALE
 2017 Oscar Dart (VIC) Charlotte Derbyshire (SA)
 2016 Dylan McCullough (NZL) Charlotte Derbyshire (SA)
 2015 Lorcan Redmond (NSW) Ellie Hoitink (ACT)
 2014 Caleb Agostino Morrow (NSW) Jessica Claxton (WA)
 2013 Matthew Hauser (QLD) Jessica Corliss (QLD)

 

Youth B Series

 Year Male Female
 2017 Col Curry (QLD) Chloe Bateup (ACT)

 

Under 23

 Year Male Female
 2017 Brady Goodyear (NSW) Holly Grice (QLD)