> Home Page > State Associations > NSW > About Us > Latest News > 2017-18 Triathlon NSW Development Squads named

2017-18 Triathlon NSW Development Squads named

 

Triathlon NSW is pleased to announce the athletes selected within the NSW Development Program for season 2017/18.

The athletes selected have been identified as the best triathletes in the state in their age category as well as potential future stars of our sport.

The NSW Team is made up of 13 to 23 year old’s across our 3 programs designed to cater for their needs at age appropriate levels.

Apart from receiving development opportunities through metropolitan & regional clinics and camps, the members of the program will represent NSW at this season’s Australian Junior, Youth and Under 23’s Championship Series.  

This season marks an important one for these athletes as they work towards selection for the 2018 Youth Olympic Games team, or selection as part of the Australian ITU Junior & U23 Team for a home World Championships in the Gold Coast in 2018.  

NSW had a strong presence at all relevant National Youth, Junior & Under 23 events last season with some amazing performances. 

Triathlon NSW would like to congratulate all athletes on their selection and also pay tribute to the home coaches and the junior development programs of their local Triathlon Clubs. The athlete’s home coaches are often not recognised for their significant contribution to their development.

We are excited on unearthing some new talent this coming season and supporting the further development of our existing program athletes.

Mick Delamotte.

#NSWStrong

The full squads are as follows:

TALENT IDENTIFICATION PROGRAM

JayAdams

Aleesha

Austin

Lani

Bennett

Kristie

Caplikas

Jacinta

Cliff

William

Cooper

Jessie

Dean

Abby

Dean

Tara

Everson

Jack

Haggerty

Hamish

Hart

Grace

Hayward

Kitty

Henderson

Brooklyn

Henry

Ben

Heslop

Taj

Hooper

Grace

Mahon

Luke

McLean

Emily

Moloney

Hannah

Moloney

Nathan

Murdoch

Emma

Olson-Keating

James

Olson-Keating

Freya

Robinson-Mills

Cody

Salter

Emily

Scolyer

Sunny

Starr-Carusi

Rory

Thornhill

Lleyton

Wall

Mitchell

Westhuizen

Ella

Wooldridge

Erin

Wooldridge

Charlotte

Simmons


U/23 DEVELOPMENT PROGRAM

 

Nathan

Breen

Mitchell

Cunningham

Alex

Durrant-Whyte

Kurt

Fryer

Brady

Goodyear

Samuel

Lewis

Jack

Orr

Ben

Quinn

Brock

Taylor


EMERGING TALENT SQUAD

 

Joe

Begbie

Jacki

Burnand

Mackenzie

Penn

Lucy

Cliff

Josh

Ferris

Drew

Fryer

Madison

Hayward

Emily

Jamgotchian

Martin

Kapr

Lauren

Kerwick

Max

Norman

Matilda

Offord

Lorcan

Redmond

Jayden

Schofield

Luke

Schofield

Caitlin

Sendt

Ruby

Swadling

Cody

Turner

Troy

Whittington

Joel

Wooldridge

Josh

Wooldridge

Connor

Whitley

 

 
 
 
 
 
 
 

Billigence Logo
99 Bikes Logo
 


 

 
 

 
 

My Tri Club