Queensland contingent ready to race in Fyn


Queensland contingent ready to race in Fyn

Rowland Cook

A large contingent of Queensland athletes are set to take on the world at the ITU Multisport World Championships in Fyn, Denmark this week. 

The team of dedicated athletes collected selection points at various national events to earn the right to wear the green and gold in aquathlon, duathlon, aquabike, cross triathlon and long distance events which will be held throughout the Championships.

They will get the opportunity to race through three picturesque cities of Odense, Svendborg and Middelfart, in Denmark, the home of our honorary Australian, His Royal Highness Crown Prince of Denmark, who is also the patron of the event.

We wish you a successful week of fast racing, fun times & memorable celebrations.

Racing starts on Friday 6 July. All times are local (minus 8 hours for QLD time)

We will try and keep you up to date with results from the following athletes:

FRIDAY 6 JULY

Standard Distance Duathlon

Age Group Name
Start Time 9:30am
35-39  Tyson Burns (Ipswich Triathlon Club) 
40-44 Emmanuel Usman (South Bank Triathlon Club) 
50-54 Michael Wilson (South Bank Triathlon Club)
60-64 John Gillett (Toowoomba Triathlon Club) 
65-69 Rowland Cook (Atlas Multisports) 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

SUNDAY 8 JULY

Sprint Distance Duathlon

Age Group Name
Start Time 8:00am
35-39 Suellen Vaughan (Toowoomba Triathlon Club)
  Ricky Kroesen (Surfers Paradise Triathlon Club) 
  Tyson Burns (Ipswich Triathlon Club) 
40-44 Emmanuel Usman (South Bank Triathlon Club) 
  Stephen Kettley (Team T-Rex) 
45-49 Joel Hillier (Brisbane Triathlon Club) 
50-54 David Schefe (Maranoa Triathlon & Multisports)
65-69 Rowland Cook (Atlas Multisports) 
  Greg Lebeter (Ipswich Triathlon Club) 

 

TUESDAY 10 JULY

Cross Triathlon

Age Group Name
Start Time 10:30am
40-44 Warren Foster
55-59 Annkathrin Franzmann (Noosa Tri Club) 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

THURSDAY 12 JULY

Aquathlon

Age Group Name
Start Time  2:30pm
35-39 Drew Moffrey
  Denis Morton (Red Dog Triathlon Training) 
40-44 Tania Gover (Sunshine Coast Tri Academy) 
50-54 Ana Oertel (South Bank Triathlon Club) 
  David Williams (Brisbane Triathlon Club) 
55-59 Fran Moroney (Western Suburbs - Gladstone)
  Penny Palfrey (Bargara Tri Club) 
  Michael Dixon (South Bank Triathlon Club) 
60-64 Chris Palfrey (Bargara Tri Club) 
65-69 Rowland Cook (Atlas Multisports)

Greg Lebeter (Ipswich Triathlon Club) 
   
Start Time  3:45pm
Under 23 Martta Kytomaki 

 

SATURDAY 14 JULY

LONG DISTANCE TRIATHLON

Age Group Name
Start Time  7:00am
Elite Annabel Luxford (Surfers Paradise Triathlon Club) 
   
Start Time  7:25am
18-19 Lucas Deer 
 25-29 Byron Philp (Redcliffe Triathlon Club)
35-39 Rachael Hamblin (Red Dog Triathlon Training)
40-44 Stephen Kettley (Team T-Rex)
45-49 Amanda Attard (DGC Tweed Multisport)
50-54 Chrissie Bowie (South Bank Triathlon Club) 
  David Paterson 
  Stuart Wilson (InTraining) 
55-59 Jonathan Irons (UQ Triads) 

 

 

SATURDAY 14 JULY

Aquabike

Age Group Name
Start Time  7:40am
50-54 Ana Oertel (South Bank Triathlon Club)
  Peter Benson (Mackay Triathlon Club) 
55-59 Angelika Hannon (DGC Tweed Multisport)
  Jenny Scaysbrook (DGC Tweed Multisport)
  Michael Dixon (South Bank Triathlon Club)
  Brian Hannon (Noosa Tri Club) 
  Basil MacReadie (Noosa Tri Club) 
65-69 Rowland Cook (Atlas Multisports) 
  Greg Lebeter (Ipswich Triathlon Club) 
70-74 Jonathan Hamwood 

 

  

Sign up for the latest news

2018 TQ Partners

Associations

Triathlon Australia
Triathlon ACT
Triathlon NSW
Triathlon NT
Triathlon SA
Triathlon TAS
Triathlon VIC
Triathlon WA