Queenslanders set to take on the World


Queenslanders set to take on the World

ITU Multisport

In August and September this year, Queensland age group athletes will take to the starting line at the ITU World Championships.

In August the inaugural ITU Multisport World Championships will be held in Penticton, Canada, and in September, Age Group athletes head to Rotterdam in The Netherlands for the ITU Sprint and Standard World Championships.  

First up in August, the Multisport festival includes the duathlon, aquathlon, cross triathlon, long distance events, and the new aquabike format will have it's World Championship debut.

Current Duathlon World Champion & B Mee Multisport Club member,  Brandi Alberts (20-24) will be looking to defend her title - she is one of only two Australians returning to defend their 2016 World Championship title.

Joining Alberts on the Australian Team is Anastasia Heikkila (Caloundra Triathlon Club)  - the youngest member of the Australian team, and Jolyn Ward (Surfers Paradise Triathlon Club), the oldest member of the Australian team.

The team will be competing between August 6th & 14th 2017. 

The ITU Sprint and Standard Distance World Championships will be held in Rotterdam, The Netherlands in September in conjunction with the grand final of the World Triathlon Series for our Elite triathletes.  For age groupers, the Sprint event will be draft legal and the Standard, non-drafting.  With both events scheduled on one day, athletes are only able to race one distance at these championships.

Held the day after the World Triathlon Series' Grand Final, the age group athletes will start and finish on the same stretch of course as the professionals.

Next year's ITU Multisport World Championship will be held in Fyn, Denmark (July 6-14 2018). The ITU Sprint and Standard Distance World Championship will be on Queensland's Gold Coast next September.

Qualifying races have been released by Triathlon Australia and are availabe here.  

Information on how to make the team and represent your country in the Green & Gold is here.

 

Queenslanders heading to the ITU Multisport World Championship:
Aquabike: (3k swim/120k bike)

Brandi Alberts 20-24 B Mee Multisport
Lauren Murphy 35-39 Sunshine Coast Triathlon Club
Cathy Waters 50-54 Toowoomba
Graham Murphy 40-44 Atlas Multisport
Jordan Gover 45-49 Sunshine Coast Tri Academy
Allan Bieber 55-59 Club Croc
Peter Clatworthy 60-64 B Mee Multisport
Jonathan Hamwood 65-69  

Aquathlon: (1k swim/5k run)
Anastasia Heikkila 16-19 Caloundra Triathlon Club
Martta Kytomaki 20-24  
Allison Vella 35-39 Bargara Triathlon club
Kay Going 40-44 South Bank Triathlon Club
Tania Gover 40-44 Sunshine Coast Tri Academy
Trudy Grahame 45-49 Standing Start Triathlon
Clare Leung 50-54  
Susan Baldwin 55-59  
Penny Palfrey 55-59 Frenchville Frogs
Scott Beveridge 40-44 Red Dog Triathlon Training
Jordan Gover 45-49 Sunshine Coast Tri Academy
Allan Bieber 55-59 Club Croc, Inc
Chris Palfrey 60-64 Frenchville Frogs
Greg Lebeter 65-69 Ipswich Triathlon Club
Rowland Cook 65-69 Atlas Multisport

 

Cross Triathlon: (1k swim/31k bike/8k run, juniors tbd) 
Rachel Main 40-44 Ipswich Triathlon Club
Constance Silvestri 40-44  
Lucie Ayotte 45-49  
Naomi Gwynne 50-54 UQ Triads
Clare Leung 50-54  
Ryan Devlin 25-29  
James Greene 35-39  
Byron Rienstra 40-44 Red Dog
Ross Thursby 45-49 Westside Triathlon Club
Robbie Andrews 50-54 T-Zero Multisport
Tony Bryan 50-54 T:Zero Multisport
Stuart Wilson 50-54 Intraining
Steve Gwynne 60-64
Nicholas Currie 45-49  

Duathlon: (sprint & standard distances)
Brandi Alberts 20-24 B Mee Multisport
Suellen Vaughan 35-39 Toowoomba Triathlon club
Trudy Grahame 45-49 Standing Start Triathlon
Joanne Taylor 50-54 Atlas Multisport
Ben Greenslade 40-44 Wilston Grange Triathlon Club
Mark Rohde 40-44 Pursue Triathlon club
Steven Bishop 45-49 Standing Start Triathlon
Phillip Loader 50-54 Noosa
Allan Bieber 55-59 Club Croc Inc
Trevor Fayers 60-64 Pursue Triathlon Club 
Greg Lebeter 65-69 Ipswich Triathlon Club
Rowland Cook 65-69 ATLAS MULTISPORTS
Terry Greenslade 65-69 Wilston Grange Triathlon Club
Ross Salmon 75-79 Surfers Paradise
Jolyon Ward 80-84 Surfers Paradise

Long Distance: (3k swim/120k ride/30k run)
Philadelphia Holmes 30-34 Wilston-Grange Triathlon Club
Patricia Cook 35-39 Redcliffe Triathlon Club
Fiona Lenz 35-39 Cairns Crocs Triathlon Club
Kathy Howson 40-44 Redcliffe Triathlon Club
Amanda Macqueen 40-44 Redcliffe tri club
Trudy Grahame 45-49 Standing Start Triathlon
Sue-anne Swindon 45-49 Redcliffe Triathlon Club 
Karen Reardon 55-59 Redcliffe Tri Club
Gary Barnes 35-39  
Zsolt Dallos 35-39 Sunshine Coast Tri Academy
Morgan Ford 35-39
Andrew Gibson 35-39 Redcliffe Triathlon Club
Stephen Kettley 35-39  
Ben Johnston 40-44 Atlas Multisports
Mark Rohde 40-44 Pursue Triathlon Club
Will Schroeder 40-44 Frenchville Frogs
Steven Bishop 45-49 Standing Start Triathlon
Daniel Casey 45-49  
Christiaan Jacobie 45-49 Central Highlands Triathlon club
Robbie Andrews 50-54 TZero-Multisport
Tony Bryan 50-54 T:Zero Multi-sport
Doc Alexander 60-64 Redcliffe 
Peter Clatworthy 60-64 B Mee Multisport
Rowland Cook 65-69 Atlas Multisport

ITU Sprint and Standard Distance World Championships:
Sprint Distance

Maighan Brown 25-29 Surfers Paradise Triathlon Club
Michelle Delport 25-29 South Bank Triathlon Club
Natalie Marcon 25-29 Surfers Paradise Triathlon Club
Stephanie Albert 35-39 South Bank Triathlon Club
Suellen Vaughan 35-39 Toowoomba Triathlon Club
Tania Gover 40-44 Sunshine Coast Triathlon Academy
Trayn Lester 40-44 Gold Coast Tri Squad
Jacquie Heaton 50-54 Surfers Paradise Triathlon Club
Cynthia Cliff 60-64 In Training
Linda Meredith 60-64 Sharks Triathlon Club
Therese Daamen 65-69 South Bank Triathlon Club
Catharina Hamilton 65-69 Carina Leagues Triathlon Club
Kadel Harding 16-19 Westside Triathlon Club
Luke Harvey 16-19 Sharks Triathlon Club
Charles Liebenberg 16-19 Bargara Triathlon Club
Calum Rutter 16-19 Westside Triathlon Club
James Thomas 16-19 Bargara Triathlon Club
Thomas Goodwin 20-24 South Bank Triathlon Club
Alexander Barnett 25-29
Kristopher Sherrin 30-34 Brisbane Triathlon Club
Stephen Kettley 35-39
Graham Leeson 35-39 Frenchville Frogs
Warren Foster 40-44
Ben Hall 40-44 DGC Tweed Coast Multisport
Byron Rienstra 40-44 Red Dog Triathlon Training
Linton Stolk 40-44 Bayside Triathlon Club
Stephen Comiskey 45-49 Redcliffe Triathlon Club
Sina Beiraghi 50-54
David Hunter 50-54 Ipswich Triathlon Club
Kenneth McKay 50-54 South Bank Triathlon Club
Allan Bieber 55-59 Club Croc
Peter French 55-59 South Bank Triathlon Club
Darren Hauser 55-59 Hervey Bay Triathlon Club
David Mackay 55-59 Tamborine Mountain Triathlon Club
John Cash 60-64
Stephen Dalziel 65-69 Carina Leagues Triathlon Club
Greg Lebeter 65-69 Ipswich Triathlon Club
Peter Matthews 65-69 Redline Triathlon Club
Alf Larkin 75-79 T-Rex

Standard Distance:
Christie Johnson 20-24
Isabella Marles 20-24 Red Dog Triathlon Training
Amy Penberthy 20-24 Club Croc
Madi Roberts 20-24 Surfers Paradise Triathlon
Emma Quinn 25-29 T:Zero Multisport
Candace Sawtell 25-29 Redcliffe Triathlon Club
Rebecca Ungermann 25-29 Boss Multisport
Lisa Woolfe 25-29 Free Radicals Triathlon Club
Sandii Rixon 30-34 T:Zero Multisport
Joanne Wedlock 30-34 South Bank Triathlon Club
Fiona Lenz 35-39 Cairns Crocs Triathlon Club
Tanya Barfoot 40-44 South Bank Triathlon Club
Liz Savage 40-44 Red Dog Triathlon Training
Kim Wardsworth 40-44 South Bank Triathlon Club
Trudy Graham 45-49 Standing Start Triathlon
Teresa Joy Harding 50-54 Mackay Triathlon Club
Lisa Kruger 50-54 Hervey Bay Triathlon Club
Tracy Quin 50-54 Surfers Paradise Triathlon Club
Louisa Abram 55-59
Ruth Bullen 55-59
Stephanie Johnston 55-59 Cairns Crocs Triathlon Club
Sue Phillips 55-59 Bargara Triathlon Club
Annika Frossling 60-64 Free Radicals Triathlon Club
Penny Hearn 65-69 Noosa Triathlon Club
Aidan Fuller 18-19 Sheldon Triathlon Club
Travis Coleman 20-24 Twin Towns Triathlon Club
Nathan Josefski 20-24
Simon Otero Quintero 20-24 UQ Triathlon
Kyle Kurth 25-29 SBR
Luke Maguire 25-29
Timothy Murphy 25-29
Josh Woolfe 25-29 Free Radicals Triathlon Club
Michael Sullivan 30-34
Clay Hey 35-39 Surfers Paradise Triathlon Club
Shannon Ahern 40-44 Westside Triathlon Club
Leigh Whitney 40-44 Cairns Crocs Triathlon Club
Steve Bennett 45-49 South Bank Triathlon Club
Matthew Boevink 45-49 Brisbane Triathlon Club/Red Dog Triathlon Training
Troy Collins 45-49
Jordan Gover 45-49 Sunshine Coast Triathlon Academy
Ian Hooper 50-54 Surfers Paradise Triathlon Club
Warren Kruger 50-54 Hervey Bay Triathlon Club
Eric Stephen Leach 50-54 Westside Triathlon Club
Matthew Quin 50-54 Surfers Paradise Triathlon Club
Ronald  Harding 55-59 Mackay Triathlon Club
Peter  Clatworthy 60-64 B Mee Multisport
Phil Davies 60-64
Martin Brigden 65-69
Rowland Cook 65-69 Atlas Multisports
Peter Holgate 70-74 Noosa Triathlon Club
William Winter 75-79

  

Sign up for the latest news

 

Partner footer October 2017

Associations

Triathlon Australia
Triathlon ACT
Triathlon NSW
Triathlon NT
Triathlon SA
Triathlon TAS
Triathlon VIC
Triathlon WA