Super Sprint Race Weekend Preview


Super Sprint Race Weekend Preview

 race weekend

The Runaway Bay Sports Super Centre is set to turn on the heat from 13-16 December as 110 young Queenslanders take on the Super Sprint Race Weekend. Our QLD contingent will battle Australia’s best youth and junior athletes for points in the Australian Youth Junior Under 23 Triathlon Series. The four-day event will be filled with nonstop racing including a 1500m run, various sprint triathlons, aquathlon and a mixed team relay. 

In the Youth B Male category, Freddie Ayres will be competing using his ‘never give up’ attitude to do his best.

Sophie Burger will be lining up again in the Youth B category, and will be taking on board the best coaching advice she has received, “you’ve done the training now relax and enjoy it” to make her mark. Sophie has had a couple of podium finishes at recent events and will be looking to improve on her fifth place at last year’s SSRW event. 

In Youth A, Jack Crome will be making every second count at this year’s Super Sprint as he puts his best foot forward to becoming what is his dream job… a professional triathlete. He will face a challenge from last year’s Youth B event winner, Jackson Medway and club-mate Tom Feldmann who are always in a tight race together. 

The Wooldridge sisters Erin and Ella will be using their Grandad’s advice, “Good better best, we will never rest, until our good is better, and our better’s best” to smash the weekend. They’ve recently converted to the maroon camp after a move from New South Wales. Erin is competing in the Youth A category, while Erin is in the Junior events. 

Below is a full list of Queensland athletes competing:

Category

Name

Club

Junior Female

 

 

 

Victoria Gillies

Fitzroy Frogs

 

Bree Thistlethwait

Genesis Triathlon Club

 

Jazi Coventry

Surfers Paradise Triathlon Club

 

Richelle Hill

Be Energetic Tri & Run Club

 

Chloe McLennan

Race Pace Coaching

 

Annabelle Harris

Genesis Triathlon Club

 

Ella Wooldridge

Sunshine Coast Triathlon Academy

 

Emma Callaghan

Sharks Triathlon Club

 

Hope Gould

Bayside Multisport Triathlon Club

 

Grace Lane

Bond University Triathlon Club

 

Alexa Leary

Triathlon Queensland

 

Carmen Teiniker

Triathlon Queensland

 

Isabelle Matthews

Genesis Triathlon Club

 

Macey Roberts

Sunshine Coast Triathlon Academy

 

Emma Hogan

EmmaCarney.com

 

Alyssa Rose

Race Pace Coaching

Junior Male

 

 

 

Lachlan Hovius

Sharks Triathlon Club

 

Luke Harvey

Sharks Triathlon Club

 

Lachlan Jones

Bond University Triathlon Club

 

Lachlan Medway

Be Energetic Tri & Run Club

 

Oliver Cronin

Bond University Triathlon Club

 

Matthew Moate

Redcliffe Triathlon Club

 

Lachlan Sosinski

Surfers Paradise Triathlon Club

 

Billy Bishell

Triple FFF Triathlon Club

 

Rohan Hickey

Cairns Crocs Triathlon Club

 

Hunter McGovern

Mackay Triathlon Club

 

Declan Marchioni

Townsville Triathlon Club

 

Declan Weir

Sharks Triathlon Club

 

Callum Kingston

Genesis Triathlon Club

 

Joshua Williams

Fitzroy Frogs Triathlon Club

Youth A Female

 

 

 

Grace Otto

Race Pace Coaching

 

Erin Wooldridge

Sunshine Coast Triathlon Academy

 

Jessica Pike

Be Energetic Tri & Run Club

 

Ella Vickers

Be Energetic Tri & Run Club

 

Emma Greenwood

Be Energetic Tri & Run Club

 

Briana Mow

Triple FFF Triathlon Club

 

Tara Sosinski

Surfers Paradise Triathlon Club

 

Brianna Finch

Triple FFF Triathlon Club

 

Ella Lane

Triple FFF Triathlon Club

 

Caitlin Harrington

Hervey Bay Triathlon Club

 

Abbie Ruiz

Genesis Triathlon Club

 

Annie Pinto

Starfish Tri-Athletic Club

 

Harriett Richards

Team T-Rex  

 

Kelsey Mitchell

Triathlon Queensland

 

Marlee Quigley

Sheldon Triathlon Club

 

Abbey Waddington

Redcliffe Triathlon Club

 

Kayleigh Foster

Sunshine Coast Triathlon Club

 

Ellen Thomas

Hervey Bay Triathlon Club

 

Emmily Lingard

Hervey Bay Triathlon Club

 

Abby Vickers

Be Energetic Tri & Run Club

 

Jessica Huxley

Race Pace Coaching

 

Charlize Otten

Team T-Rex  

 

Georgie Hammill

Bayside Multisport Triathlon Club

 

Sasha Brooks

Redcliffe Triathlon Club

 

Jorga Matthews

Sheldon Triathlon Club

 

Molly Matthews

Genesis Triathlon Club

 

Jayde Cochrane

Townsville Triathlon Club

 

Emma Huxley

Race Pace Coaching

 

Chantelle McCarthy

B Mee Multisport

 

Sena Nakajima

Pace Multisport

Youth A Male

 

 

 

Brodie Williams

Fitzroy Frogs Triathlon Club

 

Jack Crome

Be Energetic Tri & Run Club

 

Jackson Medway

Be Energetic Tri & Run Club

 

Harrison King

B Mee Multisport

 

Flynn Pumpa

Red Dog Triathlon Training

 

Toby Powers

Hervey Bay Triathlon Club

 

Mitchell Yarde

Be Energetic Tri & Run Club

 

Jordan Rieck

Team T-Rex  

 

Ryan Marsh

Sunshine Coast Triathlon Academy

 

Brad Course

Surfers Paradise Triathlon Club

 

Tim Geers

Triple FFF Triathlon Club

 

Riley Crowther

Sharks Triathlon Club

 

Charlie Jurd

Team T-Rex  

 

Bailey Gordon

Bayside Multisport Triathlon Club

 

Luke Callaghan

Sharks Triathlon Club

 

Matthew Greenwood

Be Energetic Tri & Run Club

 

Robert Stringer

Triple FFF Triathlon Club

 

Luka Warlters

Sharks Triathlon Club

Youth B Female

 

 

 

Sophia McCarthy

Be Energetic Triathlon Club

 

Serenity Aitchison

Starfish Tri-Athletic Club

 

Sophie Burger

Redcliffe Triathlon Club

 

Leah Dargan

Red Dog Triathlon Training

 

Tamsyn Hill

Be Energetic Tri & Run Club

 

Mia Wooldridge

Sunshine Coast Triathlon Club

 

Amelia McDonald

Sharks Triathlon Club

 

Indiana Williams

Hervey Bay Triathlon Club

 

Bella Johnstone

Boss Multisport Triathlon Club

 

Madison Ellice

Triple FFF Triathlon Club

 

Kate Collins

Genesis Triathlon Club

 

Vanna Ung

Be Energetic Tri & Run Club

Youth B Male

 

 

 

Sebastian Wingad

Starfish Tri-Athletic Club

 

Freddie Ayres

Triple FFF Triathlon Club

 

Ethan Close

Redcliffe Triathlon Club

 

Douglas Chapman

Be Energetic Tri & Run Club

 

Hayden Small

Race Pace Coaching

 

Peyton Craig

Sunshine Coast Triathlon Academy

 

Cooper Carswell

Genesis Triathlon Club

 

Lachlan Crome

Be Energetic Tri & Run Club

 

Ethan Brelsford

Bayside Multisport Triathlon Club

 

Xane Bowen

Tweed Valley Triathletes  

 

Alistair Hickey

Cairns Crocs Triathlon Club

 

Callum Close

Redcliffe Triathlon Club

 

Marty Hateley

Bayside Multisport Triathlon Club

 

Mason Pavic

Starfish Tri-Athletic Club

 

Todd Williams

Fitzroy Frogs Triathlon Club

 

Toby Chippendale

Bayside Multisport Triathlon Club

 

Brady Blake

Western Suburbs (Gladstone) Triathlon Club

 

Hugh Moore

Be Energetic Tri & Run Club

 

Matthew Thomas

Bargara Triathlon Club

 

Kaden Allen

Starfish Tri-Athletic Club

 

Image: @tyson_99

  

Sign up for the latest news




Partnership footer 2019

Associations

Triathlon Australia
Triathlon ACT
Triathlon NSW
Triathlon NT
Triathlon SA
Triathlon TAS
Triathlon VIC
Triathlon WA