Follow us on: facebook icon twitter_icon Instagram you tube icon

FacebookTwitterYoutube
 > Home Page > State Websites > Triathlon TAS > TAS Honour Board

TAS Honour Board


Triathlon Tasmania Landscape Logo 

 

ABOUT US HONOUR BOARD TAS STATE SERIES
JUNIOR DEVELOPMENT TAS CLUBS CONTACT US
STATE CHAMPIONS NEW TO TRIATHLON TRYSTARS

 


Triathlon Tasmania LIFE MEMBERS

  Marcus Haward
  Royce Fairbrother
  Craig Redman 
  Steven Oliver
  Kerry Stubbs
  Peter Gadsby
  Adrian Grainger
  David Hepher
  Suzie Bower
  Wayne Pretty
  Peter Adams
  Steve Quinn
  David Herbig
  Roger Butorac
  Casey Mainsbridge
  Carl Hoody

 


 

2020/21 TRIATHLON TASMANIA AWARDS OF EXCELLENCE

 

Life Membership
Carl Hoody

Junior Athlete of the Year
Jonte Armitstead & Rachel Horsham

Junior Coaches Award
Female –Georgia Chambers
Male – Tristan Sculthorpe

Volunteer of the Year
Peter McKenna

Technical Official of the Year
Jason Clark

No Limits Endurance Award
Mark Blake

Race of the Year
Greens Beach Triathlon - William Blackaby

 


 

2019/20 TRIATHLON TASMANIA AWARDS OF EXCELLENCE

 

Life Membership
Roger Butorac & Casey Mainsbridge

Junior Athlete of the Year
Jonte Armitstead

Junior Coaches Award
Female – Rachel Horsham
Male – Jack Latham

Outstanding Contribution to Triathlon
Tristan Sculthorpe

Volunteer of the Year
Jodi Tobias

Technical Official of the Year
Jono Hill

No Limits Endurance Award
Ivan Davis

Race of the Year
Triathlon South January State Series 

 



2018/19 TRIATHLON TASMANIA AWARDS OF EXCELLENCE

Life Membership
David Herbig

Junior Athlete of the Year
Will Blackaby

Most Improved Junior
Female - Chloe Jordan
Male - William Jones

Volunteer of the Year
Melanie Hill & Tim Reese

Technical Official of the year
Rod Watson

No Limits Endurance Award
The Wheatley Family (Peter, Matt, and Ava)

Race of the Year
Bridport Triathlon LTC


2017/18 TRIATHLON TASMANIA Awards of Excellence

Most Improved Junior
Jonte Armitstead

Junior of the year - male
Will Blackaby
Ethan Stretton
 
Junior of the year - female
Sophie Moore

Volunteer of the year
Barry Walsh
Clyde Oates

Technical Official of the year
Jason Clark

Royce Fairbrother Award for Outstanding Contribution to Triathlon in Tasmania
Michael Lavender
 
Life Membership
Peter Adams
Steve Quinn

No Limits Endurance Award
Mark Blake