Follow us on: facebook icon twitter_icon Instagram you tube icon

FacebookTwitterYoutube
 > Home Page > About > About Triathlon Australia > Sub-Committees

Sub-Committees


The following sub committees are established to support the Board and the activities of the National Federation.

Click on the links below to read about the purpose, key responsibilities, and members of each sub committee:

 

*Below committees and advisory groups are current as at November 2021.

Presidents Committee
Michelle Cooper (TA)  
Cara Turnley (QLD)  
Melissa Hughes (TAS)    
Deborah Friedlander (VIC)    
Sally Hamilton (ACT)     
Glenn Schwarzel (NSW)    
Andrew Robertson (SA)    
Natasha Freeman (NT)    
Steve Lyon (WA)    
Lori Organ (Executive Support)    
     
Finance, Audit & Financial Risk Committee
Simon Byrne (Chair)    
Natalie Edwards    
Sean Southwood  
Brian McGovern (Triathlon Australia Board Member)    
Stuart Hoopmann (Executive Support)  

   
Ethics and Integrity Committee
Stuart Corbishley (Chair)    
Michelle Cooper (Triathlon Australia President)    
Miles Stewart OAM OLY    
Alexandra Fehon (Triathlon Australia National Age Group Manager, Executive Support)    
     
Age Group Committee
Alex Gosman (Chair)    
Barry Lipp (Committee Member)    
Shane Gibbs (Committee Member)    
Richard Burnell (Committee Member)    
Lynda Rowan (Committee Member)    
Alexandra Fehon (Triathlon Australia National Age Group Manager, Executive Support)    
     
Elite Athlete Selection Committee
Miles Stewart OAM OLY (Chair)    
Melissa Ashton-Garard (Committee Member)    
Emma Frodeno nee Snowsill (Committee Member)    
Justin Drew (Triathlon Australia National Performance Director)    
Daniel Mangano (Executive Support)    
     
Elite Athlete's Committee
Jonathan Goerlach (Chair)    
Gerrard Gosens (Secretary)    
Gillian Backhouse (Committee Member)    
Emma Jeffcoat (Committee Member)    
Nic Beveridge (Committee Member)    
Daniel Mangano (Executive Support)    
     
Awards Committee
Brian Hinton (Chair)    
Maureen Cummings (Committee Member)    
Craig Alexander (Committee Member)    
Jane Hunt (Committee Member)     
Amanda Lulham (Committee Member)    
     
Elite Awards Committee
Miles Stewart OAM OLY (Triathlon Australia CEO)    
Melissa Ashton-Garard (Committee Member)    
Justin Drew (Triathlon Australia National Performance Director)    
Amanda Lulham (Committee Member)    
     
Equity Diversity and Inclusion Advisory Group
Shelley Casey    
Juliet Cooper    
Justin Ghosh    
Liz Gosper    
Paivi Hanninen    
Nat Heath    
Deepali Kaur    
James Parr    
Fraser Rubens    
Nestor Alejandro Ochoa Rivera    
Sally Teiniker    
     
Nominations Committee
Marlene Elliott (Triathlon Australia Director and Chair)    
Paul Stevens (Triathlon Victoria President)    
Cara Turnley (Triathlon Queensland President)    
Monica Daley (Sport Australia, Strategy Operations & Engagement - Sport Division)